Kullanılan Agaçlar Hakkında

CEVİZ AĞACI HAKKINDA

Ceviz ağaçları eski tarihlerden beri efsanelere ve masallara konu olabilmiş ağaç türlerinden biridir. Hatta bazı kesimlerce kutsal ve bereketli olarak kabul edilmiş ve önemini insanların gözünde, tarımın da gelişmesiyle biraz daha fazla arttırabilmiştir.
Fakat esas gerçeklerden henüz bahsetmedim. Doğada besin maddesi olarak şifa niyetine tüketilen cevizin esas üreticisi, yani ağacı, aslında sadece basit bir ağaçtan ibaret değil. Masallara bile konu olan bu ceviz ağacının sırrı nedir peki? Barındırdığı şaşırtıcı gizemler nelerdir?
1-) Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Sülfür, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir.Bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiştir.,zararı sizi mışıl mışıl uyutabilmesi dışında yoktur aslında. Üstelik sülfür gazının(oranlı olduğu müddetçe) ozon tabakasını tamir etme özelliği vardır. Bu yüzden ceviz ozon tabakasını tamir edebilir. Uyutma özelliği de halk tarafından tam algılanamadığı için büyüklerimiz ‘cevizin altında oturulmaz’ demişlerdir.
2-)Vücudun biyolojik temizliğinde ceviz yapraklarından fazlasıyla faydalanır ve sindirim bozukluğu, kandaki kirlilik oranını azaltmada doğrudan faydası olan bu bitkinin belki de bu iki maddesi bildiğimiz ayrıntılar. Peki biraz daha fazlasına hazır mısınız?
Ceviz Ağacı Resim Çeker;
“Şimdi saçmaladı işte” demeyin! Çünkü bu konu hakkında bazı kanıtlara rastlandı.

Ceviz ağaçları ömürlerinde 1 saat çevrelerindeki manzaranın resmini çekiyorlar,tıpkı bir ağacı kesip iç bölümünü kazıyarak resim çizmek gibi. Eğer çekeceği resim yoksa, ağacın içi yanık gibi, kahverengi ve koyu oluyor.

Herbir Halka Ağacın Yaşını Belirler 

Ağaçların yaşı ve yaşamları boyunca ne gibi badirelerden geçtiği, otopsi yöntemiyle belirlenebilmektedir. Bu otopsi işlemi, insanlara yapılan otopsi gibi düşünülebilir.
Tek farkı, ağaçların hayatı gövdelerinde yer alan halkalara kaydedilir. Bu halkalar okunarak ağaçlar hakkındaki bilgiler elde edilir. Bu olayla uğraşan bilim dalına ise, Dendroknoloji adı verilmektedir.
Ağaçların kök ve gövde vedalarında çeşitli halkalar meydana gelmektedir. Bu halkalar ağacın var olduğundan beri ağaçta yer alır ve daire şeklindedir. Ağaçta yer alan bu halkalar sayesinde ağacın yangına, çığa, şiddetli rüzgara yada böcek istilasına uğrayıp uğramadığı anlaşılabilmektedir.
Daha da ilginci ise bu tür olaylar yaşandıysa, bu olayların hangi yıllarda gerçekleştiği bile bu halkalar sayesinde öğrenilebilir. Daire biçimindeki halkalar, ağacın sürekli kaydını tutan bir bellek gibi düşünülebilir. Ağaçların enine kesitinde yer alan halkalar sayesinde ağaçların büyüme miktarı, yaş, odun tipi, budanıp budanmadığı, yara alıp almadığı, çatlaklar hayvanların vermiş olduğu zararlar, zararların kapatılma biçimleri, reçine kanalları gibi bilgiler çok kesin bir şekilde elde edilmektedir.


whats app